Historie BOERBOLA

Búrský buldok byl vyšlechtěn v oblasti dnešní Jihoafrické republiky do své současné podoby asi v 17. století. Jeho hlavním využitím bylo hlídání majetku, ale současně i ochrana dětí, rodin nebo stád, ale i pro lov divoké zvěře. Říká se že vznikl přirozenou selekcí z asyrských molosů. Tyto psy sem přivezli Búrové a jednalo se o psy typu mastif s těžkou tělesnou konstrukcí a polosvislýma ušima. V současné době je hojně zaznamenán i v Evropě, hlavně v Rusku, kde toto plemeno získává na oblibě a jsou zde importováni jedinci přímo ze země původu. V ČR jeho chov zastřešuje Moloss Club CZ a patří mezi neuznaná plemena v FCI


Charakteristika

Vzhled

Hlava má být velká, ale úměrná ke zbytku těla, říká se o ní, že reprezentuje jeho celý charakter. Ocas může být kupírován, ale není to podmínkou pro všechny psy tohoto plemene. Srst je krátká, hladká a hustá. Uznávané barvy jsou krémově bílá, světle žlutohnědá, červenohnědá, hnědá a všechny odstíny žíhané.. V kohoutku měří psi od 60 cm a feny od 55 cm

Povaha

Boerboel je pes, který má tendencí být dominantní a má velmi silný teritoriální pud. Boerboel potřebuje být s majitelem v kontaktu, pokud majitel odejde z domu na delší čas, může mít hlavně v mládí destruktivní tendence. Je aktivní a překvapivě i mrštný, hravý. Inteligentní a bystrý pes, který se dokáže sám rozhodnout. Je schopen výcviku poslušnosti , ale nečekejme od něj takové výkony jako u služebních plemen. Nicméně jeho přednosti ocení majitel při výcviku obran , kdy se projeví jeho vlastnosti, pro které byl šlechtěn.

S cizími lidmi a psy může nevycházet a pokud se s nimi nezná již delší dobu, může se chovat agresivně. To však u něj bylo selektivním chovem vyžadováno proto byl také chován. Miluje děti a všechny členy rodiny a je schopen je bránit i bez předchozího výcviku. S domácími zvířaty vychází zpravidla dobře, vše je podmíněno správnou socializací, která probíhá stejně jako u ostatních plemen.

Chov

Boerboel potřebuje kontakt s majitelem a je citlivý na studené počasí, je vhodnější chovat jej v domě. Samotu špatně snáší. Pokud se majitel rozhodne chovat toto plemeno venku, je nutné, aby měl zateplenou boudu, kam nefouká vítr a aby sám trávil hodně času venku. Boerboelova srst nevyžaduje příliš péče. Je krátká a hustá a 2x ročně líná (na jaře a na podzim), v tuto dobu je nutné věnovat jí více času, mimo toto období ale žádnou péči nepotřebuje.

Tito psi úplný pohyb nevyžadují, ale jsou aktivní a mají rádi pohyb, proto je dobré brát je na procházku. Vyžadují výcvik i výchovu..

Zdraví

Stejně jako ostatní molossoidní plemena trpí na klouby, tak na ně může trpět i boerboel. Ve štěněcím věku se jeho klouby nesmějí namáhat. Také může mít problémy se srdcem, které se zpravidla stávají smrtelné. Je nutné, aby měli kvalitní stravu speciálně pro obří plemena. Pro uchovnění je nutné zúčastnit se výstav. Dále je nutné rentgenové vyšetření nohou, které dokládá, že pes netrpí dysplazií kyčelních kloubů.